1-povrchy

 

Povrchy a povrchové úpravy nerezových ocelí

 

Standardní povrch z výroby.

Podle tepelného zpracování jsou nejčastější dva povrchy.
První povrch vzniká při tváření za tepla, je označen jako 1D a je vzledově kovově matný.
Druhý povrch vniká při tváření za studena je pololesklý a nejčastěji je označován jako povrch 2B.
Vzhledově ho můžeme popsat jako kovově matně lesklý.
 

Kartáčování a broušení

Pomocí vhodných přípravků a mechanických nástrojů dosáhneme  kartáčováním (používají se jemné fíbrové kartáče) nebo broušením (brusné pásy nebo kotouče) snadno požadovaného vzhledu aniž bychom snížili korozní odolnost . Při broušení musíme dbát na to, aby nedošlo k přehřátí povrchu nad 200°C a tím k zabarvení povrchu oxidačním povlakem..Vzhled je matný a jemně hrubší podle drsnosti použitého abrasiva či kartáčů. Tento povrch se značí jako brus, satin nebo kartáč.
Kotouče použité k broušení musí být určeny k použítí pouze na nerezové oceli, aby nedošlo ke kontaminaci povrchu nerezové oceli částeškami železa !
 

Leštění

Některé druhy nerezových ocelí lze snadno mechanicky leštit do lesku. Leštění se provádí leštícími pastami a filcovými či látkovými kotouči. K leštění je nutné vynaložit mnohem více energie, než je tomu u jiných materiálů. Při leštění je nutné postupovat tak, aby nedošlo k nadměrnému přehřátí leštěného materiálu. Teplota nad 200°C by způsobila narušení pasivní vrstvy nerezi z důvodu mírné oxidace. Na leštící kotouč nesmí být vyvýjen příliš vysoky tlak, aby nedošlo k místnímu přehřátí povrchu.
 

Lesklé žíhání

Označuje se jako povrch 2R nebo BA. Tento povrch vniká tepelným zpracováním - žíháním ve výrobním podniku do velmi vysokého lesku.
Vzhledově ho přirovnáme k lesklosti zrcadla.
 

Moření

Mořícími přípravky se odstraní slabá povrchová vrstva. K moření se používají směsi kyselin fluorovodíkové a dusičné. Moření je prováděno proto aby se odstranila vrstva chudá na chrom (náběhová barva po svařování nebo jiné tepelné upravě). Náběhová barva  signalizuje poškozený povrch, který je nutné obnovit právě mořením. Vzhled nerezové oceli po moření je matně kovově šedivý.
Moření se provádí nanesením mořící  pasty, gelu  nebo roztoku na poškozený povrch. Mořící látka se na povrchu (nejčastěji sváru) nechá působit od 15 minut až do 2 hodin. Poté je potřeba mořidlo z povrchu opláchnot vodou.
 

Pasivace povrchu

Povrch nerez ocelí se v podstatě pasivuje (obnovuje) sám. Po některých úpravách (jako je moření) je však potřeba tento proces podpořit okysličujícím přípravkem. Pasivace se prování pomocí pasivačního roztoku, gelu nebo pasty. Pasivační lázka je nejčastěji kyseina dusičná. Při této povrchové úpravě nedochází k úbytku materiálu, tak jako je tomu u moření.

rolex replica replica watches breitling replica orologi replica rolex datejust replica breitling replica omega replica

TERAPOL spol. s r.o.
Spořická 4949
(areál Povodí Ohře)
430 01 Chomutov

e-mail: info@terapol.cz

souřadnice:
50°27'2.957"N, 13°24'10.305"E

TERAPOL spol. s r.o. Logo www.JMEDIA.cz